Gestalt to nurt psychoterapii humanistyczno- doświadczeniowej. Głównymi założycielami byli Fritz Perls, Laura Perls i Paul Goodman. Należy do cenionych kierunków na całym świecie.
Psychoterapia Gestalt opiera się na kilku kluczowych założeniach, które pomagają w procesie leczenia i rozwoju pacjenta. Oto niektóre z głównych elementów tego podejścia:
*Budowanie relacji- tworzenie autentycznych relacji, które oparte są na otwartości, szacunku i dialogu.
* Przywrócenie naturalnego procesu samoregulacji – terapia Gestalt pomaga pacjentowi odzyskać zdolność do samodzielnego radzenia sobie z emocjami i stresem, aktywując wewnętrzne mechanizmy regulacyjne
* Odbudowanie poczucia odpowiedzialności i sprawczości – Gestalt podkreśla znaczenie brania odpowiedzialności za swoje działania, emocje i decyzje. Pacjent uczy się rozumieć, że to on jest odpowiedzialny za swoje wybory i życie, co zwiększa poczucie kontroli i sprawczości.
*Zwiększenie świadomości – kluczowym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości pacjenta na temat swoich myśli, emocji i reakcji. Umożliwia to lepsze zrozumienie siebie i otoczenia, co jest niezbędne do efektywnego radzenia sobie z problemami.
*„Człowiek staje się tym, kim jest, a nie tym, kim chciałby być” –Terapia ta zachęca do akceptacji siebie takim, jakim się jest, a nie do stawiania nierealistycznych oczekiwań względem siebie.
*Emocjonalna i cielesna jedność- W terapii ważne jest nie tylko rozumienie myśli, ale także uważne odczuwanie emocji i reakcji ciała, co pozwala na głębsze zrozumienie siebie.
* Tu i teraz – czyli pełne skupienie na teraźniejszości. W kontekście terapii, „tu i teraz” oznacza świadome przeżywanie emocji, myśli, reakcji i doświadczeń, które mają miejsce w czasie sesji, ale także w codziennym życiu pacjenta.
„Gestalt jest otwarty dla wszystkich ludzi, które dążą do znalezienia i rozwijania swojego ukrytego potencjału, do przejścia od „po prostu istnienia” do maksymalnej pełni życia, do nowej jakości bycia.” S.Ginger